Upowszechnianie badań naukowych

Dzisiaj jest: czwartek, 25 kwietnia 2024, 02:47
Email Drukuj PDF

Sprawozdanie z seminarium "Upowszechnianie badań naukowych szansą rozwoju polskiego rolnictwa". Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Balice, 3 – 4 czerwca 2009 roku

 

W dniach 3-4 czerwca 2009 roku odbyło się w Instytucie Zootechniki Państwowym Instytucie Badawczym w Balicach seminarium w ramach projektu pt: "Upowszechnianie badań naukowych szansą rozwoju polskiego rolnictwa" Działanie 4.2 "Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym", Priorytet IV "Szkolnictwo wyższe i nauka", Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Obszar realizacji projektu: cała Polska
Ilość uczestników: 90 osób (36 kobiet + 54 mężczyzn)
Obsługa seminarium: 6 osób (2 kobiety + 4 mężczyzn)
Uczestnictwo w seminarium: bezpłatne
Koszty ponoszone przez uczestników: wyłącznie koszt dojazdu do IZ PIB z/do miejsca zamieszkania

 

Cel seminarium:

Głównym celem seminarium było podniesienie wiedzy z zakresu badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych w Instytucie Zootechniki PIB wśród grupy odbiorców związanych bezpośrednio z branżą rolniczą. Ponadto chodziło o uświadomienie ich co do znaczenia prowadzonych w Instytucie prac badawczo -rozwojowych w zakresie nauk zootechnicznych i pokrewnych, przedstawienie barier i sugestie rozwiązań we wdrażaniu wyników badań do praktyki w sektorze rolnym, wykorzystanie badań z zakresu biotechnologii zwierząt w medycynie.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na znaczenie badań naukowych w rolnictwie, polepszenie transferu wiedzy i osiągnięć naukowych do praktyki.

Podkreślono znaczenia ochrony własności intelektualnej w prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych.

Powyższe działanie było doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć naukowych w branży rolniczej i wyjściem naprzeciw potrzebom nurtującym zainteresowanych odbiorców.

 

Odbiorcy seminarium:

W seminarium wzięli udział przedstawiciele: Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Centrów Doradztwa Rolniczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Izb Rolniczych oraz rolnicy indywidualni i pracownicy Instytutu Zootechniki PIB.

 

Zakwaterowanie:

Noclegi zapewniono 60 osobom (12 osób z 2/3 czerwca, 60 osób z 3/4 czerwca) w Hotelu Fero Expres zlokalizowanym przy ulicy Bolesława Śmiałego 60, w Krakowie. Hotel ten znajduje się 9 km od miejsca seminarium w Balicach tuż przy zjeździe z obwodnicy Krakowa (węzeł Tyniecki A4).

 

Wyżywienie:

Wszystkim uczestnikom zapewniono bezpłatnie pełne wyżywienie.

  1. Śniadanie – Hotel Fero Expres
  2. Przerwa kawowa – Budynek Główny IZ PIB
  3. Obiad – Pałac Radziwiłłów
  4. Kolacja - Pałac Radziwiłłów

 

Pakiet seminaryjny:

Każdy z uczestników seminarium otrzymał podczas rejestracji

  1. Smycz z identyfikatorem - identyfikator zawierał imię i nazwisko uczestnika, nazwę instytucji z której pochodził, pełny tytuł i datę seminarium, znaczek PO KL oraz Unii Europejskiej, logo IZ PIB.
  2. „Pakiet seminaryjny”:
    a) torba papierowa
    b) torba materiałowa
    c) długopis
    d) filiżanka z opakowaniem
    e) podkładka pod myszkę
    f)  wizytownik
    g) kalendarz ścienny i książkowy
    h) krówki
    i)  notes
    j)  zakładka informacyjna
    k) deska z klipem
    l)  broszury informacyjne

Opis realizacji zadania:

W dniu 3 czerwca 2009 roku po dokonaniu rejestracji w Budynku Głównym IZ PIB  uczestnicy seminarium zostali uroczyście powitani przez prof. dr hab. Eugeniusza Herbuta, Zastępcę Dyrektora ds. Nauki IZ PIB. Dyrektor przedstawił krótką historię Instytutu Zootechniki PIB oraz  omówił jego najważniejsze osiągnięcia naukowe.

Następnie doc. dr hab. Robert Eckert, Pełnomocnik ds. Współpracy Krajowej i Międzynarodowej  zaprezentował wyniki oceny wartości hodowlanej  i użytkowej prowadzonej w Instytucie.

Kolejny wykład  „Sorgo jako alternatywa w warunkach postępującej suszy oraz produkty uboczne biopaliw w żywieniu zwierząt”  poprowadził prof. dr hab. Franciszek Brzóska, Kierownik Działu Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa.

Po przerwie obiadowej w Pałacu Radziwiłłów pracownicy ZD IZ PIB Kołuda Wielka, dr inż. Halina Bielińska oraz prof. dr hab. Bronisław Borys, zaprezentowali  prace prowadzone w zakładzie  (gęsi, owce), a następnie dr Justyna Ożegalska-Trybalska zapoznała słuchaczy ze znaczeniem ochrony własności intelektualnej w prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych.

W godzinach popołudniowych odbyły się wykłady: inż. Józefa Śliwy, Z-cy Dyrektora, nt. możliwości zastosowania i wykorzystania badań w praktyce na przykładzie spółek i zakładów doświadczalnych IZ PIB  oraz dr inż. Józefy Krawczyk pt. ”Rola i znaczenie Instytutu jako Krajowego Koordynatora Zasobów Genetycznych”.

W kolejnym dniu seminarium, tj. 4 czerwca 2009 roku,  przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr hab. inż. Eugeniusz Karol Chyłek, omówił znaczenie i możliwości  transferu wiedzy do praktyki. W dalszej części wykładów dr Waldemar Korol zaznajomił słuchaczy z praktycznym zastosowaniem badań prowadzonych w Krajowym Laboratorium Pasz  IZ PIB w Lublinie. 

Po przerwie kawowej głos zabrał i referat o znaczeniu i wykorzystaniu w biomedycynie badań prowadzonych w Instytucie wygłosił prof. dr hab. Zdzisław Smorąg, Kierownik Działu Biotechnologii Rozrodu Zwierząt.

Po zakończeniu części merytorycznej uczestnicy seminarium mieli możliwość zwiedzenia Instytutu Zootechniki PIB, a w szczególności działów naukowych i laboratoriów.

 

W zależności od zainteresowań odbiorców utworzono 5 grup:

  1. Laboratorium biotechnologii – grupa została oprowadzona przez prof. dr hab. Zdzisława Smorąga, Kierownika Działu Biotechnologii Rozrodu Zwierząt.
  2. Laboratorium immuno-i cytogenetyki - grupa została oprowadzona przez prof. dr hab. Ewę Słotę, Kierownika Działu Immuno-i Cytogenetyki Zwierząt.
  3. Laboratorium genetyki i hodowli zwierząt - grupa została oprowadzona przez  doc. dr hab. Roberta Eckerta, Kierownika Działu Genetyki i Hodowli Zwierząt.
  4. Owczarnia, króliczarnia - grupa została oprowadzona przez doc. dr hab. Pawła Bielańskiego (króliczarnia), Koordynatora ds. Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Futerkowych oraz dr. inż. Jacka Sikorę (owczarnia), Koordynatora ds. Ochrony Zasobów Genetycznych Owiec.
  5. Projekcja filmu o działalności IZ PIB

 

Po zakończeniu seminarium goście zostali przewiezieni wynajętym autokarem do Krakowa w okolice Dworca Głównego PKP i PKS.




 

Europejski Fundusz Społeczny Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka
Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym
Nazwa projektu: Upowszechnianie badań naukowych szansą rozwoju polskiego rolnictwa
Nr umowy: UDA-POKL.04.02.00-00-070/08-00

© 2009 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)